Critics Choice Awards 2024: Check Out the Entire Winner List 

Date:

Share post:

A day after unveiling the nominations Critics Choice Awards 2024 officially felicitated the most amazing films of last year. Blockbusters like Poor Things to Oppenheimer took home multiple awards while in the television category Succession and The Bear received glorious wins. So, let’s dig into the complete winning list of Critics Choice Awards 2024. 

BEST PICTURE


WINNER:
 Oppenheimer
American Fiction
Barbie
The Color Purple
The Holdovers
Killers of the Flower Moon
Maestro
Past Lives
Poor Things
Saltburn 

BEST ACTOR


WINNER: Paul Giamatti – The Holdovers

Bradley Cooper – Maestro
Leonardo DiCaprio – Killers of the Flower Moon
Colman Domingo – Rustin
Cillian Murphy – Oppenheimer
Jeffrey Wright – American Fiction

BEST ACTRESS


WINNER: Emma Stone – Poor Things

Lily Gladstone – Killers of the Flower Moon
Sandra Hüller – Anatomy of a Fall
Greta Lee – Past Lives
Carey Mulligan – Maestro
Margot Robbie – Barbie 

BEST SUPPORTING ACTOR


WINNER: Robert Downey Jr. – Oppenheimer
Sterling K. Brown – American Fiction
Robert De Niro – Killers of the Flower Moon
Ryan Gosling – Barbie
Charles Melton – May December
Mark Ruffalo – Poor Things

BEST SUPPORTING ACTRESS


WINNER: Da’Vine Joy Randolph – The Holdovers

Emily Blunt – Oppenheimer
Danielle Brooks – The Color Purple
America Ferrera – Barbie
Jodie Foster – Nyad
Julianne Moore – May December

BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS


WINNER: Dominic Sessa – The Holdovers

Abby Ryder Fortson – Are You There God? It’s Me, Margaret.
Ariana Greenblatt – Barbie
Calah Lane – Wonka
Milo Machado Graner – Anatomy of a Fall
Madeleine Yuna Voyles – The Creator

BEST ACTING ENSEMBLE


WINNER:
 Oppenheimer
Air
Barbie
The Color Purple
The Holdovers
Killers of the Flower Moon

BEST DIRECTOR


WINNER: Christopher Nolan – Oppenheimer

Bradley Cooper – Maestro
Greta Gerwig – Barbie
Yorgos Lanthimos – Poor Things
Alexander Payne – The Holdovers
Martin Scorsese – Killers of the Flower Moon

BEST ORIGINAL SCREENPLAY


WINNER: Greta Gerwig & Noah Baumbach – Barbie

Samy Burch – May December
Alex Convery – Air
Bradley Cooper & Josh Singer – Maestro
David Hemingson – The Holdovers
Celine Song – Past Lives

BEST ADAPTED SCREENPLAY


WINNER: Cord Jefferson – American Fiction

Kelly Fremon Craig – Are You There God? It’s Me, Margaret.
Andrew Haigh – All of Us Strangers
Tony McNamara – Poor Things
Christopher Nolan – Oppenheimer
Eric Roth & Martin Scorsese – Killers of the Flower Moon

BEST CINEMATOGRAPHY


WINNER: Hoyte van Hoytema – Oppenheimer

Matthew Libatique – Maestro
Rodrigo Prieto – Barbie
Rodrigo Prieto – Killers of the Flower Moon
Robbie Ryan – Poor Things
Linus Sandgren – Saltburn

BEST PRODUCTION DESIGN


WINNER: Sarah Greenwood, Katie Spencer – Barbie

Suzie Davies, Charlotte Dirickx – Saltburn
Ruth De Jong, Claire Kaufman – Oppenheimer
Jack Fisk, Adam Willis – Killers of the Flower Moon
James Price, Shona Heath, Szusza Mihalek – Poor Things
Adam Stockhausen, Kris Moran – Asteroid City

BEST EDITING


WINNER: Jennifer Lame – Oppenheimer

William Goldenberg – Air
Nick Houy – Barbie
Yorgos Mavropsaridis – Poor Things
Thelma Schoonmaker – Killers of the Flower Moon
Michelle Tesoro – Maestro

BEST COSTUME DESIGN


WINNER: Jacqueline Durran – Barbie
Lindy Hemming – Wonka
Francine Jamison-Tanchuck – The Color Purple
Holly Waddington – Poor Things
Jacqueline West – Killers of the Flower Moon
Janty Yates, David Crossman – Napoleon 

BEST HAIR AND MAKEUP


WINNER:
 Barbie
The Color Purple
Maestro
Oppenheimer
Poor Things
Priscilla

BEST VISUAL EFFECTS


WINNER:
 Oppenheimer
The Creator
Guardians of the Galaxy Vol. 3
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One
Poor Things
Spider-Man: Across the Spider-Verse

BEST COMEDY


WINNER: Barbie

American Fiction
Bottoms
The Holdovers
No Hard Feelings
Poor Things

BEST ANIMATED FEATURE


WINNER: 
Spider-Man: Across the Spider-Verse
The Boy and the Heron
Elemental
Nimona
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem
Wish

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM


WINNER:
 Anatomy of a Fall
Godzilla Minus One
Perfect Days
Society of the Snow
The Taste of Things
The Zone of Interest

BEST SONG


WINNER: “I’m Just Ken” – Barbie

“Dance the Night” – Barbie
“Peaches” – The Super Mario Bros. Movie
“Road to Freedom” – Rustin
“This Wish” – Wish
“What Was I Made For” – Barbie

BEST SCORE


WINNER: Ludwig Göransson – Oppenheimer

Jerskin Fendrix – Poor Things
Michael Giacchino – Society of the Snow
Daniel Pemberton – Spider-Man: Across the Spider-Verse
Robbie Robertson – Killers of the Flower Moon
Mark Ronson, Andrew Wyatt – Barbie

BEST DRAMA SERIES


WINNER: Succession (HBO | Max)
The Crown
 (Netflix)
The Diplomat (Netflix)
The Last of Us (HBO | Max)
Loki (Disney+) The Morning Show (Apple TV+)
Star Trek: Strange New Worlds (Paramount+)
Winning Time: The Rise of the Lakers Dynasty (HBO | Max)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES


WINNER: Kieran Culkin – Succession (HBO | Max)
Tom Hiddleston – Loki (Disney+)
Timothy Olyphant – Justified: City Primeval (FX)
Pedro Pascal – The Last of Us (HBO | Max)
Ramón Rodríguez – Will Trent (ABC)
Jeremy Strong – Succession (HBO | Max)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES


WINNER: Sarah Snook – Succession (HBO | Max)
Jennifer Aniston – The Morning Show (Apple TV+)
Aunjanue Ellis – Justified: City Primeval (FX)
Bella Ramsey – The Last of Us (HBO | Max)
Keri Russell – The Diplomat (Netflix)
Reese Witherspoon – The Morning Show (Apple TV+)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES


WINNER: Billy Crudup – The Morning Show (Apple TV+)
Khalid Abdalla – The Crown (Netflix)
Ron Cephas Jones – Truth Be Told (Apple TV+)
Matthew MacFadyen – Succession (HBO | Max)
Ke Huy Quan – Loki (Disney+)
Rufus Sewell – The Diplomat (Netflix)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES


WINNER: Elizabeth Debicki – The Crown (Netflix)
Nicole Beharie – The Morning Show (Apple TV+)
Sophia Di Martino – Loki (Disney+)
Celia Rose Gooding – Star Trek: Strange New Worlds (Paramount+)
Karen Pittman – The Morning Show (Apple TV+)
Christina Ricci – Yellowjackets (Showtime)

BEST COMEDY SERIES

WINNER: Barry (HBO | Max)
Abbott Elementary (ABC)
The Bear (FX)
The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
Poker Face (Peacock)
Reservation Dogs (FX)
Shrinking (Apple TV+)
What We Do in the Shadows (FX)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES


WINNER: Jeremy Allen White – The Bear (FX)
Bill Hader – Barry (HBO | Max)
Steve Martin – Only Murders in the Building (Hulu)
Kayvan Novak – What We Do in the Shadows (FX)
Drew Tarver – The Other Two (HBO | Max)
D’Pharaoh Woon-A-Tai – Reservation Dogs (FX)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES


WINNER: Ayo Edebiri – The Bear (FX)
Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
Quinta Brunson – Abbott Elementary (ABC)
Bridget Everett – Somebody Somewhere (HBO | Max)
Devery Jacobs – Reservation Dogs (FX)
Natasha Lyonne – Poker Face (Peacock)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES


WINNER: Ebon Moss-Bachrach – The Bear (FX)
Phil Dunster – Ted Lasso (Apple TV+)
Harrison Ford – Shrinking (Apple TV+)
Harvey Guillén – What We Do in the Shadows (FX)
James Marsden – Jury Duty (Amazon Freevee)
Henry Winkler – Barry (HBO | Max)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES


WINNER: Meryl Streep – Only Murders in the Building (Hulu)
Paulina Alexis – Reservation Dogs (FX)
Alex Borstein – The Marvelous Mrs. Maisel (Prime Video)
Janelle James – Abbott Elementary (ABC)
Sheryl Lee Ralph – Abbott Elementary (ABC)
Jessica Williams – Shrinking (Apple TV+)

BEST LIMITED SERIES


WINNER: Beef (Netflix)
Daisy Jones & the Six (Prime Video)
Fargo (FX) Fellow Travelers (Showtime)
Lessons in Chemistry (Apple TV+)
Love & Death (HBO | Max)
A Murder at the End of the World (FX)
A Small Light (National Geographic)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION


WINNER: Quiz Lady (Hulu)
The Caine Mutiny Court-Martial
 (Showtime)
Finestkind (Paramount+)
Mr. Monk’s Last Case: A Monk Movie (Peacock)
No One Will Save You (Hulu)
Reality (HBO | Max)

BEST ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION


WINNER: Steven Yeun – Beef (Netflix)
Matt Bomer – Fellow Travelers (Showtime)
Tom Holland – The Crowded Room (Apple TV+)
David Oyelowo – Lawmen: Bass Reeves (Paramount+)
Tony Shalhoub – Mr. Monk’s Last Case: A Monk Movie (Peacock)
Kiefer Sutherland – The Caine Mutiny Court-Martial (Showtime)

BEST ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION


WINNER: Ali Wong – Beef (Netflix)
Kaitlyn Dever – No One Will Save You (Hulu)
Carla Gugino – The Fall of the House of Usher (Netflix)
Brie Larson – Lessons in Chemistry (Apple TV+)
Bel Powley – A Small Light (National Geographic)
Sydney Sweeney – Reality (HBO | Max)
Juno Temple – Fargo (FX)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION


WINNER: Jonathan Bailey – Fellow Travelers (Showtime)
Taylor Kitsch – Painkiller (Netflix)
Jesse Plemons – Love & Death (HBO | Max)
Lewis Pullman – Lessons in Chemistry (Apple TV+)
Liev Schreiber – A Small Light (National Geographic)
Justin Theroux – White House Plumbers (HBO | Max)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE MADE FOR TELEVISION


WINNER: Maria Bello – Beef (Netflix)
Billie Boullet – A Small Light (National Geographic)
Willa Fitzgerald – The Fall of the House of Usher (Netflix)
Aja Naomi King – Lessons in Chemistry (Apple TV+)
Mary McDonnell – The Fall of the House of Usher (Netflix)
Camila Morrone – Daisy Jones & the Six (Prime Video)

BEST FOREIGN LANGUAGE SERIES


WINNER: Lupin (Netflix)
Mask Girl 
(Netflix)
Bargain
 (Paramount+)
The Glory (Netflix)
The Good Mothers (Hulu)
The Interpreter of Silence (Hulu)
Moving (Hulu)

BEST ANIMATED SERIES


WINNER: Scott Pilgrim Takes Off (Netflix)
Bluey
 (Disney+)
Bob’s Burgers (Fox)
Harley Quinn (HBO | Max)
Star Trek: Lower Decks (Paramount+)
Young Love (HBO | Max)

BEST TALK SHOW


WINNER: Last Week Tonight with John Oliver (HBO | Max)
The Graham Norton Show
 (BBC America)
Jimmy Kimmel Live! (ABC)
The Kelly Clarkson Show (NBC)
Late Night with Seth Meyers (NBC)
The Late Show with Stephen Colbert (CBS)

BEST COMEDY SPECIAL


WINNER: John Mulaney: Baby J (Netflix)
Mike Birbiglia: The Old Man and the Pool
 (Netflix)
Alex Borstein: Corsets & Clown Suits (Prime Video)
John Early: Now More Than Ever (HBO | Max)
Trevor Noah: Where Was I (Netflix)
Wanda Sykes – I’m an Entertainer (Netflix)

Also Read: Critics Choice Awards 2024 Nominations: Barbie Takes the Lead

Ishita Gupta
Ishita Gupta
I'm Ms. Ishita Gupta, a professional content writer with an experience of more than two years. SEO and content creation are my specialties.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Related articles

Yo Yo Honey Singh Famous: Here is what the rapper said about his documentary 

Rapper and music producer Yo Yo Honey Singh is currently the talk of the town as Netflix dropped...

Kota Factory Season 3 Teaser Released: Jeetu bhaiya is back in form 

The much awaited series Kota Factory’s season teaser is finally out now. Netflix shared the glips of the...

Ariana Grande Opens Up About Her ‘Heartbreak’ Songs on New Album

This Dangerous Woman can get heartbroken too. In an interview on The Zach Sang Show on the Amazon...

Rebecca Ferguson Shared The Moment She Got Extremely Proud For Standing Up For Herself 

Rebecca Ferguson opened up about the time she got proud of herself for her voice. During an appearance...